Prospěšné účinky kurkumy jsou v ajurvédské nauce o životě a dlouhověkosti využívány již téměř 4 tisíce let. Své uplatnění nalézá i v moderní péči o zdraví. Na jaře letošního roku byl v České republice uveden na trh nový doplněk stravy Flexofytol® podporující zdraví kloubů. Před ostrým startem proběhla úspěšná studie na českých pacientech na oddělení Ortopedie a traumatologie v Nemocnici Rudolfa a Stefanie Benešov.

 

Kurkumin v boji proti příznakům osteoartrózy kloubů

Kurkumin je hlavní aktivní složkou kurkumy. Proč ale užívat přípravek s kurkuminem místo přírodního koření, které máme v kuchyni? Odpověď je jednoduchá, přírodní kurkumin se totiž ze střev do krve vstřebává pouze v malém množství a pro dosažení optimálních účinků by bylo nutné denně sníst několik kilogramů kurkumy. Flexofytol® obsahuje takzvaný bio-optimalizovaný kurkumin. Jedná se o přírodní extrakt z rostliny kurkumy dlouhé, který je následně upraven, tak aby se do těla lépe vstřebával. Tento bio-optimalizovaný extrakt dosahuje až 2700× vyšší vstřebatelnosti než přírodní kurkuma!

Mezi hlavní přínosy bio-optimalizovaného kurkuminu patří skutečnost, že přispívá k udržení dobrého stavu kloubů tím, že ovlivňuje zánětlivé procesy a současně přispívá k ochraně kloubní chrupavky zpomalením degradačních procesů.

Otestováno českými lékaři

Tým lékařů pod vedením primáře Jiřího Beznosky sledoval užívání doplňku stravy Flexofytol® 30 uživateli ve věku 45–65 let trpícími artrózou kloubů. Studii dokončilo 29 uživatelů, jeden přerušil účast pro úraz.

Doba užívání trvala 3 měsíce. První měsíc účastníci užívali 2 tablety dvakrát denně. Další dva měsíce užívali udržovací dávku 2 tablety jednou denně ráno. Účastníky této studie nejčastěji trápila artróza kolen, kyčlí a páteře. Mezi účastníky však byli i jedinci s artrózou ramene, hlezna, nohy a rukou.

Během sledování uživatelé sami hodnotili bolestivost a hybnost kloubů a kvalitu života na stupnici od 1 do 10 (1 pro nejmenší obtíže, 10 pro nejhorší obtíže). Hodnocení intenzity bolesti se v průběhu studie zlepšilo v průměru o 50 % u všech uživatelů. Současně u uživatelů došlo i ke zlepšení jejich hodnocení pohyblivosti a kvality života.
Během sledování uživatelé neuváděli žádné závažné nežádoucí účinky, ve 3 případech se objevila přechodná průjmovitá stolice a jednoho účastníka studie trápilo sucho v ústech. Většina účastníků studie pozorovala významné snížení jejich potřeby užívání přípravků pro potlačení bolesti.

MUDr. Jakub Holešovský

„Když jsme k sledování přistoupili, upřímně jsme od přípravku nic neočekávali. U některých z kolegů byla znát i skepse ohledně působení výtažku z kurkumy, včetně našeho primáře. Jak jsme ale viděli, že jsou účastníci studie s užíváním výrazně spokojení a pouze mizivé procento z nich necítí po přípravku zlepšení, radikálně jsme změnili náš názor na přípravek Flexofytol®. S přínosem přípravku byl spokojen i náš primář.“

Martin, 60 let

Trpí obtížemi s pohybovým aparátem již několik let a vyzkoušel řadu různých léků, které měly pouze přechodný efekt. Lékaři mu diagnostikovali pokročilou artrózu kyčelních kloubů a počínající artrózu obou kolen. Každodenní pohyb je tak pro něj utrpením.

Pan Martin před počátkem sledování udával výraznou bolest kyčelních a kolenních kloubů. Současně zmiňoval omezení hybnosti kloubů a celkové kvality života. Před počátkem užívání přípravku často vyhledával přípravky na tlumení bolesti, které podle potřeby střídal, aby dosáhnul alespoň částečné úlevy od bolesti. Při užívání některých přípravků navíc trpěl výraznými žaludečními obtížemi.

Již po 4 týdnech užívání uváděl snížení bolestivosti, díky čemuž už nemusel tolik vyhledávat přípravky na tlumení bolesti. Po 12 týdnech užívání přípravku hodnotil pokles bolestivosti o 66 %. Bolesti se dostavovaly pouze při větší fyzické námaze. Pozoroval u sebe také zlepšení hybnosti kolenních a kyčelních kloubů, na konci sledování podle něj došlo oproti počátku ke zlepšení o více než 50 %. Zlepšení hybnosti a bolestí se podle něj odrazilo i na zlepšení celkové kvality jeho života.

Eva, 64 let

Trpí cukrovkou 2. typu, sníženou funkcí štítné žlázy a srdeční arytmií, pro kterou musí chronicky užívat lék na ředění krve (nasazení doplňku stravy Flexofytol® v souvislosti s lékem na ředění krve bylo proto konzultováno s lékařem). U paní Evy se rozvinula pokročilá artróza v oblasti bederní páteře, obou kolen a drobných kloubů ruky. Určitý vliv v rozvoji artrózy nejspíš sehrála i dědičnost, protože její matka také trpěla artrózou několika kloubů.

Paní Eva na počátku sledování udávala výraznou bolestivost kloubů. Pro výrazné bolesti často užívala přípravky na tlumení bolesti. S tím souvisela snížená hybnost a kvalita života.

Po 12 týdnech užívání paní Eva udávala, že pociťuje výrazné snížení bolestivosti kloubů, současně dle svého vyjádření pozorovala lepší hybnost kloubů a celkové zvýšení kvality života. V posledním měsíci užívání přípravku také dle jejího vyjádření nepotřebovala sáhnout po přípravcích na tlumení bolesti. Během celé doby podávání přípravku nebyl pozorován vliv na hladinu cukru v krvi.