bolesti kloubů

VY A VAŠE KLOUBY

BOLESTI KLOUBŮ? NEJSTE JEDINÍ KOHO TRÁPÍ.

Bolesti kloubů jsou jedním z nejčastějších důvodů, proč lidé navštěvují lékaře. Každý pátý pacient v ordinaci praktického lékaře přichází právě kvůli nim. Obtíže s klouby zde tvoří až 75 % všech pohybových obtíží.

PROČ VZNIKAJÍ BOLESTI KLOUBŮ?

Pohyblivost kloubů souvisí s věkem. S přibývajícími léty jsou klouby čím dál tím citlivější. Chrupavky se časem ztenčují a ztrácejí pružnost. Příznaky opotřebení kloubů se jako první objevují u nejvíce zatěžovaných tzv. nosných kloubů (kolenní a kyčelní klouby). Dále bývají postiženy klouby páteře (obratle), rukou a loketní klouby. Postižení kloubů se může projevit i u mladších lidí, např. u sportovců, osob s fyzicky náročným povoláním nebo u těch, kdo při práci vykonávají opakované pohyby. Dalšími faktory, které ovlivňují stav kloubů, jsou např.: dědičnost, nadváha a obezita nebo předchozí zranění (zlomeniny, poškození kloubu apod.).

VLIV NA KAŽDODENNÍ ŽIVOT

Na světě je velký počet lidí, kteří trpí na bolesti kloubů a ovlivňuje to jejich každodenní život. V pokročilém stádiu obtíží se výrazně snižuje pohyblivost kloubů, pohyb se stává obtížným a klouby jsou ztuhlé. Pak mohou být obtížné i jinak zcela běžné denní aktivity – třeba zavázání tkaničky od bot, oblékání nebo malá procházka…

bolest kloubů
klouby bolest

CO JE TO KLOUB?

Kloub je spojení dvou nebo více kostí. Umožňuje pohyb určité části těla. Celkem se v lidském těle nachází více než 100 kloubů. Podle počtu kostí, které spojují, dělíme klouby na jednoduché a složené. Jednoduché klouby spojují pouze dvě kosti (ramenní kloub). Klouby složené spojují více než dvě kosti (klouby zápěstí nebo kolenní kloub s menisky)

Z ČEHO SE SKLÁDÁ KLOUB

Kloub má dvě základní části – kloubní jamku a kloubní hlavici. Kloubní hlavice zapadá do kloubní jamky.

Kloubní chrupavka je hladká bílá tkáň bez krevních cév. Pokrývá a chrání styčné plochy kostí ve všech kloubech. Vytváří pružnou vrstvu, která pohlcuje nárazy při pohybu.

Kloubní pouzdro obklopuje a chrání kloub.

Synoviální membrána vystýlá vnitřní povrch kloubu kromě styčných ploch. Produkuje synoviální tekutinu, která kloub vyživuje a snižuje tření kloubních ploch.

5 TIPŮ PRO KLOUBY