VY A VAŠE KLOUBY

PROBLÉMY S KLOUBY? NEJSTE JEDINÍ.

Problémy s klouby jsou jedním z nejčastějších důvodů, proč lidé navštěvují lékaře. Každý pátý pacient v ordinaci praktického lékaře přichází právě kvůli nim. Obtíže s klouby zde tvoří až 75 % všech pohybových obtíží.

PROČ VZNIKAJÍ PROBLÉMY S KLOUBY?

Pohyblivost kloubů souvisí s věkem. S přibývajícími léty jsou klouby čím dál tím citlivější. Chrupavky se časem ztenčují a ztrácejí pružnost. Příznaky opotřebení kloubů se jako první objevují u nejvíce zatěžovaných tzv. nosných kloubů (kolenní a kyčelní klouby). Dále bývají postiženy klouby páteře (obratle), rukou a loketní klouby. Postižení kloubů se může projevit i u mladších lidí, např. u sportovců, osob s fyzicky náročným povoláním nebo u těch, kdo při práci vykonávají opakované pohyby. Dalšími faktory, které ovlivňují stav kloubů, jsou např.: dědičnost, nadváha a obezita nebo předchozí zranění (zlomeniny, poškození kloubu apod.).

VLIV NA KAŽDODENNÍ ŽIVOT

Na světě je velký počet lidí s kloubními problémy, které ovlivňují jejich každodenní život. V pokročilém stádiu obtíží se výrazně snižuje pohyblivost kloubů, pohyb se stává obtížným a klouby jsou ztuhlé. Pak mohou být obtížné i jinak zcela běžné denní aktivity – třeba zavázání tkaničky od bot, oblékání nebo malá procházka…

CO JE TO KLOUB?

Kloub je spojení dvou nebo více kostí. Umožňuje pohyb určité části těla. Celkem se v lidském těle nachází více než 100 kloubů. Podle počtu kostí, které spojují, dělíme klouby na jednoduché a složené. Jednoduché klouby spojují pouze dvě kosti (ramenní kloub). Klouby složené spojují více než dvě kosti (klouby zápěstí nebo kolenní kloub s menisky)

Z ČEHO SE SKLÁDÁ KLOUB

Kloub má dvě základní části – kloubní jamku a kloubní hlavici. Kloubní hlavice zapadá do kloubní jamky.

Kloubní chrupavka je hladká bílá tkáň bez krevních cév. Pokrývá a chrání styčné plochy kostí ve všech kloubech. Vytváří pružnou vrstvu, která pohlcuje nárazy při pohybu.

Kloubní pouzdro obklopuje a chrání kloub.

Synoviální membrána vystýlá vnitřní povrch kloubu kromě styčných ploch. Produkuje synoviální tekutinu, která kloub vyživuje a snižuje tření kloubních ploch.

5 TIPŮ PRO KLOUBY